176 жінок вразливих категорій, переважно – переселенок, та 647 членів їхніх сімей отримали підтримку від проєкту «Надання гуманітарної та соціально-психологічної допомоги жінкам з дітьми, які перебувають на території міста Запоріжжя та Запорізької області», який реалізував благодійний фонд «Імпульс.ЮА».

Впродовж трьох місяців жінки та діти вразливих категорій, які перебувають у місті Запоріжжі, отримували соціально-психологічну та гуманітарну підтримку в межах проєкту «Надання гуманітарної та соціально-психологічної допомоги жінкам з дітьми, які перебувають на території міста Запоріжжя та Запорізької області», реалізованого благодійним фондом «Імпульс.ЮА».

Загалом у заходах проєкту взяли участь 176 жінок. Вони отримали гуманітарну та психологічну допомогу.

Опосередкованими отримувачами проекту стали 647 членів їх сімей. Всього в цих родинах виховується 277 дітей віком до 18 років. З них, 145 жінок та 104 дитини отримали психологічну допомогу в рамках проекту. Наймолодшому отримувачу послуг серед дітей – 2 рочки, найстаршій — без двох місяців 18 років. Майже 90% жінок, що звернулись за допомогою – приїхали до м.Запоріжжя з інших насалених пунктів. Здебільшого з Запорізької області:

—           20% з міста Оріхів (24 особи),

—           14% з міста Пологи (16 осіб),

—           19% з селищ Пологівського району (22 особи),

—           10% з м. Гуляйполе (12 осіб),

—           6% з м. Токмак (7 осіб).

Також звертались жінки, що приїхали до Запоріжжя з смт.Розівка, смт.Михайлівка, м.Бердянськ, м.Кам’янка-Дніпровська, м.Приморськ, м.Мелітополь, м.Василівка (по 1-2 особи). Були і переселенці з м.Маріуполь, з Херсонскьої, Донецької та Луганської областей. 11% від звернень – місцеві мешканці вразливих категорій (одинокі мами, опікунки, малозабезпечені родини, сім’ї військових).

Більшість отримувачок послуг віком від 30 до 45 років (59%). Ще 27% — віком від 46 до 60, 21% — від 20 до 29, 4% — віком 60+. Наймолодшій мамі-учасниці проекту 20 років, найстаршій (бабусі) – 67 років.

Основна діяльність в проєкті була спрямована на такі напрямки:

— соціально-психологічна допомога жінка у впорядкуванні власного емоційного і психологічного стану, та навчання жінок методикам самостійного регулювання свого емоційного та психологічного стану;

— психологічна допомога дітям, в першу чергу – із сімей переселенців, у подоланні стресу, викликаного наслідками війни (перебування зоні окупації чи бойових дій, вимушений переїзд із місця проживання тощо), а також навчання жінок методикам самостійного регулювання емоційного та психологічного стану дітей;

— гуманітарна допомога жінкам з дітьми, яка включала продукти харчування, засоби гігієни та лікарські препарати;

— набори антистресових матеріалів для самостійної роботи жінок з дітьми: іграшки-антистреси, розмальовки, матеріали для арт-терапії тощо.

Надання наборів гуманітарної допомоги не було основною метою, а засобом вивільнити час жінок, який вони могли б приділити собі та своїм дітям.

Також, завдяки залученню додаткових ресурсів, учасниці отримували підгузки та дитячі молочні суміші для дітей.

Всі жінки, що взяли участь в проекті спілкувались з психологом. Формат спілкування був різним: бесіди, індивідуальні консультації та групові заходи (5 заходів по 8, 4, 15, 16 та 28 осіб в кожному). Під час групових заходів психолог розповідала про причини виникнення таких станів як паніка, зневіра, лють, про ознаки стресу та способи зниження емоційної напруги. А також про вправи, які батьки можуть застосовувати, щоб стабілізувати свій емоційний стан та допомогти справитись з емоціями дітям.

Основна форма роботи з батьками – бесіда та відпрацювання навичок дихальної гімнастики для зниження емоційної напруги. З дітьми проводилась робота засобами арт-терапії, а також використовувались авторські розробки-розмальовки Світлани Ройз.

Додатковими активностями проєкту стало проведення трьох фокус-груп за участі жінок-переселенок. В межах цих фокус-груп було більш глибоко і детально обговорено такі питання, як найбільш складні проблеми, з яким стикаються жінки-переселенки; основні негативні фактори, впливу яких зазнали вони та їхні діти під час перебування на окупованій території, у зоні бойових дій чи під час вимушеного переселення; проблеми, з якими жінки-переселенки стикаються під час перебування на новому місці проживання, та актуальні потреби жінок-переселенок та їхніх сімей.

Варто зазначити, що під час проведення заходів проєкту та додаткових фокус-груп було з’ясовано, що однією з найбільших проблем, з якою стикаються жінки-переселенки та їхні діти – це проблема порушення нормального психологічного стану, і, відповідно, однією з головних проблем є надання психологічної допомоги. Навіть якщо у випадку прямого питання про наявність психологічних проблем і необхідності психологічної допомоги для них чи їхніх дітей жінки-переселенки давали негативну відповідь, з іншого боку вони скаржились на постійне відчуття тривоги, переживань, поганих емоцій і порушень поведінки у них самих та їхніх дітей, що фактично свідчило про те, що проблеми психологічного характеру вони і їхні діти мають, і, відповідно, вони потребують фахової психологічної допомоги.

В результаті проєкту переважна більшість жінок-переселенок та їхніх, які взяли участь у заходах проєкту, отримали необхідну соціально-психологічну допомогу, та пройшли навчання методикам, які допомагають долати стресові стари у самих жінок та їхніх дітей.  Робота проєкту допомогла стабілізації психологічного стану жінок-ВПО, що сприятиме їх адаптації за нових умов, та визначенню потреб жінок в інших сферах для подальшого надання ефективної допомоги

Як показав перебіг та результати проєкту, ініціатива виявилася надзвичайно своєчасною та затребуваною. Тож благодійний фонд «Імпульс.ЮА» продовжить пошук ресурсів, щоб продовжити розпочату діяльність на підтримку жінок-переселенок та їхніх дітей.

Надання допомоги стало можливим завдяки проєкту «Надання гуманітарної та соціально-психологічної допомоги жінкам з дітьми, які перебувають на території міста Запоріжжя та Запорізької області», що виконує БО “БФ “Імпульс.ЮА” за підтримки Українського Жіночого Фонду.

Партнером проєкту є Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека.

#ГрантиШвидкогоРеагування

#Україна2022